2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike gallery
2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.60-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution

