2011 Xingyue XY 400Y gallery
2011 Xingyue XY 400Y
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 387.00 ccm (23.61 cubic inches) | Power: | 29,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 91.0 x 59.5 mm (3.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.60-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, orange |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TM racing MX 530 F
- 2011 TM racing MX 85 Junior
- 2011 Tomos Streetmate 45
- 2011 Travertson V-Rex
- 2011 Travertson VR-2
- 2011 Triumph America
- 2011 Triumph Bonneville
- 2011 Triumph Bonneville SE
- 2011 Triumph Bonneville Sixty
- 2011 Triumph Bonneville T100
- 2011 Triumph Daytona 675
- 2011 Triumph Daytona 675 R
- 2011 Triumph Daytona 675 SE
- 2011 Triumph New Tiger 800
- 2011 Triumph Rocket III Roadster
- 2011 Triumph Rocket III Touring
- 2011 Triumph Scrambler
- 2011 Triumph Speed Triple
- 2011 Triumph Speed Triple SE
- 2011 Triumph Speedmaster

