2011 Xingyue XY150T-6 gallery
2011 Xingyue XY150T-6
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9.12 cubic inches) | Power: | 8,05 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CB Twister
- 2011 Honda CB Unicorn
- 2011 Honda CB Unicorn Dazzler
- 2011 Honda CB1000R
- 2011 Honda CB1000R ABS
- 2011 Honda CB1100 Type 2
- 2011 Honda CB1100 Type 2 ABS
- 2011 Honda CB1100 Type1
- 2011 Honda CB1100 Type1 ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Four
- 2011 Honda CB1300 Super Four ABS
- 2011 Honda CB1300 Super Touring
- 2011 Honda CB1300SA
- 2011 Honda CB223S
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr
- 2011 Honda CB400 Super Bol dOr ABS
- 2011 Honda CB400 Super Four
- 2011 Honda CB400 Super Four ABS

