2011 Xingyue XY150T-4 gallery
2011 Xingyue XY150T-4
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | 9,12 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4
- 2011 GRC Moto Midimoto RR.04
- 2011 GRC Moto Minimoto X3.11
- 2011 GreenTrans EMA98
- 2011 Harley-Davidson 883 Roadster
- 2011 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2011 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2011 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
- 2011 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic

