2011 Xingyue XY125ZK gallery
2011 Xingyue XY125ZK
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 CCM SR40
- 2011 Chang-Jiang Jawa 353 Replica
- 2011 Cheetah Chopper
- 2011 Clipic Bull 50
- 2011 Clipic Custom Guepard 125cc
- 2011 CMC DeLuxe
- 2011 CMC Economy
- 2011 CMC Standard
- 2011 Cobra CX50 BW
- 2011 Cobra CX50 Card
- 2011 Cobra CX50 Junior
- 2011 Cobra CX50 SR
- 2011 Cobra CX65
- 2011 Confederate B120 Wraith
- 2011 Confederate C3 X132 Hellcat
- 2011 Confederate P120 Fighter
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2011 Covingtons 300R
- 2011 Covingtons Beach Cruiser

