2011 Titan Radical Rigid gallery
2011 Titan Radical Rigid
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.0 kg (659.2 pounds) |
| Seat height: | 559 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,007 mm (79.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, White, Yellow, Blue, Custom colors and graphics. |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hyosung MS3 250
- 2011 Hyosung RT 125 D
- 2011 Hyosung RX 125 D E
- 2011 Hyosung RX 125 D SM
- 2011 Hyosung SB 50 ZR Sense
- 2011 Hyosung SF 50 B Prima
- 2011 Hyosung SF 50 R Rally
- 2011 Innoscooter Elektroroller Retro-L
- 2011 Izuka T125A
- 2011 Izuka T125B
- 2011 Jawa-CZ 650 Police
- 2011 Jialing JH250E
- 2011 Jialing JH600
- 2011 Jianshe JS125-6C
- 2011 Kabirdass K100LA
- 2011 Kabirdass K101LA
- 2011 Kabirdass K102LA
- 2011 Kabirdass K103LA
- 2011 Kawasaki 1400 GTR
- 2011 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer

