2011 E-Ton E-MO Plus EV3E gallery
2011 E-Ton E-MO Plus EV3E
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | ||
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 52.8 kg (116.4 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,056 mm (41.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Rear tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | White, Black. |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia SportCity One 50 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2011 Aprilia SR 50 R
- 2011 Aprilia SR 50 R Factory
- 2011 Aprilia SR 50 R Factory Replica SBK
- 2011 Aprilia SR 50 R Replica SBK
- 2011 Aprilia SR 50 R Street
- 2011 Aprilia SX 125
- 2011 Aprilia SX 50
- 2011 Aprilia SXV 4.5
- 2011 Aprilia SXV 5.5
- 2011 Aprilia Tuono 1000 R
- 2011 Aprilia Tuono V4R
- 2011 Aspes Elios
- 2011 Aspes Perseo Hybrid 150
- 2011 Aspes Sibilla
- 2011 Aspes Sirio Hybrid 50
- 2011 Aspes Vega Hybrid 125
- 2011 Atlas Honda CD 100
- 2011 Atlas Honda CD 70

