2010 E-Ton Beamer R4 150 gallery
2010 E-Ton Beamer R4 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Nexxon 50
- 2010 Kymco People 150
- 2010 Kymco People 50
- 2010 Kymco People S 200
- 2010 Kymco People S 250
- 2010 Kymco Pulsar
- 2010 Kymco Quannon 125 E3
- 2010 Kymco Quannon 150
- 2010 Kymco Quannon Naked 125
- 2010 Kymco Sento
- 2010 Kymco Sting 50
- 2010 Kymco Straight 125 E3
- 2010 Kymco Sunboy
- 2010 Kymco Super 8 150
- 2010 Kymco Super 8 50
- 2010 Kymco Venox Carb 250 E2
- 2010 Kymco Xciting 500 Ri
- 2010 Kymco Xciting Ri
- 2010 Kymco Yagaer 200i
- 2010 Kymco Zing II 125 E3

