2010 E-Ton Beamer 50 gallery
2010 E-Ton Beamer 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Red, Yellow, Blue |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kinroad XT125-C Hatchet
- 2010 Kinroad XT125-CB Sword
- 2010 Kinroad XT125-CE War Dragon
- 2010 Kinroad XT125-D Cruise
- 2010 Kinroad XT125-F Mars
- 2010 Kinroad XT200GY-3
- 2010 Kinroad XT50-20
- 2010 Kinroad XT50Q
- 2010 Kreidler Enduro 125 DD
- 2010 Kreidler Insignio 125
- 2010 Kreidler Insignio 250 Smokey
- 2010 Kreidler Jigger
- 2010 Kreidler Martinique 125
- 2010 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-E 50
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-G 125
- 2010 Kreidler RMC-G 50 Venturi
- 2010 Kreidler RMC-H 125 DD

