2010 Dafra Kansas 150 gallery
2010 Dafra Kansas 150
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | 13,1 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.60 litres (3.06 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, orange, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda CBR600RR ABS
- 2010 Honda CRF100F
- 2010 Honda CRF150F
- 2010 Honda CRF150R
- 2010 Honda CRF230F
- 2010 Honda CRF230L
- 2010 Honda CRF230M
- 2010 Honda CRF250R
- 2010 Honda CRF250X
- 2010 Honda CRF450R
- 2010 Honda CRF450X
- 2010 Honda CRF50F
- 2010 Honda CRF70F
- 2010 Honda CRF80F
- 2010 Honda Deauville 700
- 2010 Honda Deauville 700 C-ABS
- 2010 Honda DN-01
- 2010 Honda Elite
- 2010 Honda Fury
- 2010 Honda Fury ABS

