2010 Dafra Smart 125 gallery
2010 Dafra Smart 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 10,3 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.90 litres (1.82 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, silver, yellow, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 TM racing SMM 125 B. D.
- 2010 TM racing SMM 450 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMM 530 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMR 125
- 2010 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2010 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2010 TM racing SMX 450 F Comp
- 2010 TM racing SMX 660 F Comp
- 2010 Tomos Arrow
- 2010 Tomos MC 50 Junior
- 2010 Tomos MC 50 Senior
- 2010 Tomos MC80 Dirt Bike
- 2010 Tomos Revival TS
- 2010 Tomos Streetmate
- 2010 Travertson V-Rex
- 2010 Triumph America
- 2010 Triumph Bonneville
- 2010 Triumph Bonneville Black
- 2010 Triumph Bonneville SE
- 2010 Triumph Bonneville Sixty

