2010 Dafra Super 100 gallery
2010 Dafra Super 100
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 97.20 ccm (5.93 cubic inches) | Power: | 6,2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 49.5 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, red, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Husaberg FE 390
- 2010 Husaberg FE 450
- 2010 Husaberg FE 570
- 2010 Husaberg FS 570
- 2010 Husaberg FX 450
- 2010 Husaberg TE 250
- 2010 Husaberg TE 300
- 2010 Husqvarna CR 125
- 2010 Husqvarna SM 125 S
- 2010 Husqvarna SM 450 R
- 2010 Husqvarna SM 450 RR
- 2010 Husqvarna SM 510 R
- 2010 Husqvarna SM 530 RR
- 2010 Husqvarna SM 610 ie
- 2010 Husqvarna SM 630
- 2010 Husqvarna TC 250
- 2010 Husqvarna TC 450
- 2010 Husqvarna TE 250
- 2010 Husqvarna TE 310
- 2010 Husqvarna TE 450

