2010 Beta Evo 80 gallery
2010 Beta Evo 80
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.60 ccm (4.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 48.0 x 44.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 14.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 UM Nitrox 150
- 2010 UM Renegade 150 LE
- 2010 UM Renegade 200 LE
- 2010 UM REV 125
- 2010 UM REV 150
- 2010 UM SMF II 125
- 2010 UM SMF II 150
- 2010 UM V2C 650S
- 2010 UM V2S 250R
- 2010 UM V2S 650R
- 2010 UM Xtreet 125
- 2010 UM Xtreet 150
- 2010 UM Xtreet 180
- 2010 UM Xtreet 200
- 2010 UM Xtreet Sport 125
- 2010 UM Xtreet Sport 150
- 2010 Ural Gear Up 750
- 2010 Ural Patrol 750
- 2010 Ural Retro 750
- 2010 Ural Tourist 750

