2010 Triumph America gallery
2010 Triumph America
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 61,68 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black, Pacific Blue/New England White |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Dog Coyote
- 2010 Big Dog K-9
- 2010 Big Dog Mastiff
- 2010 Big Dog Pitbull
- 2010 Big Dog Ridgeback
- 2010 Big Dog Wolf
- 2010 Bimota DB5R
- 2010 Bimota DB5S
- 2010 Bimota DB6 Delirio
- 2010 Bimota DB6R
- 2010 Bimota DB7
- 2010 Bimota DB7 Oronero
- 2010 Bimota Tesi 3D
- 2010 Blata Enduro 125 BXE
- 2010 Blata Motard 125 BXM
- 2010 BMC Choppers Big Daddy
- 2010 BMC Choppers Big Daddy ST
- 2010 BMC Choppers Bobber 88
- 2010 BMC Choppers Bobber 88 Barhopper
- 2010 BMC Choppers Hooligan 541

