2010 Malaguti Centro 160 i.e. gallery
2010 Malaguti Centro 160 i.e.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 154.00 ccm (9.40 cubic inches) | Power: | 13,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.2 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 124.0 kg (273.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Hemisphere Blue, Silver, Titanium, Centauri black |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Aprilia Pegaso I.E. Tuscany Tibet Raid
-
Aprilia Caponord Rally Raid
-
Aprilia Mini RX 50 Entry/Challenge/Experience
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Intruder C800
- 2010 Suzuki Intruder M1800R
- 2010 Suzuki Intruder M800
- 2010 Suzuki Marauder GZ125
- 2010 Suzuki RM 250
- 2010 Suzuki RM 85
- 2010 Suzuki RM 85 L
- 2010 Suzuki RM-Z250
- 2010 Suzuki RMX450Z
- 2010 Suzuki RMZ 450
- 2010 Suzuki Sixteen 125
- 2010 Suzuki Sixteen 150
- 2010 Suzuki SV 650
- 2010 Suzuki SV 650 ABS
- 2010 Suzuki SV 650 SF
- 2010 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2010 Suzuki TU250
- 2010 Suzuki V-Strom 1000
- 2010 Suzuki V-Strom 650
- 2010 Suzuki V-Strom 650 ABS

