2010 Big Dog Ridgeback gallery
2010 Big Dog Ridgeback
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1917.00 ccm (116.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.0 kg (679.0 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,096 mm (82.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 330/30-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Red/black |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda VTX1800N
- 2010 Honda VTX1800T
- 2010 Honda XL125V Varadero
- 2010 Honda XL700V C-ABS
- 2010 Honda XL700V Transalp ABS
- 2010 Honda XR650L
- 2010 Husaberg FE 390
- 2010 Husaberg FE 450
- 2010 Husaberg FE 570
- 2010 Husaberg FS 570
- 2010 Husaberg FX 450
- 2010 Husaberg TE 250
- 2010 Husaberg TE 300
- 2010 Husqvarna CR 125
- 2010 Husqvarna SM 125 S
- 2010 Husqvarna SM 450 R
- 2010 Husqvarna SM 450 RR
- 2010 Husqvarna SM 510 R
- 2010 Husqvarna SM 530 RR
- 2010 Husqvarna SM 610 ie

