2009 Big Dog Coyote gallery
2009 Big Dog Coyote
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1917.00 ccm (116.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Linhai Prince 50
- 2009 LML Adreno FX
- 2009 LML Beamer
- 2009 LML Freedom DX
- 2009 LML Freedom Prima 110
- 2009 LML Freedom Prima 125
- 2009 LML Freedom Topper
- 2009 LML Graptor
- 2009 LML NV Spl
- 2009 LML Select II
- 2009 Macbor XC 510 Racing
- 2009 Macbor XC 510 S
- 2009 Macbor XC 512 Pro
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2009 Malaguti Blog 160 i.e.

