2010 Big Dog Pitbull gallery
2010 Big Dog Pitbull
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1916.00 ccm (116.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.0 kg (690.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,857 mm (73.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-R23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/40-R20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow/black |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Like 50 4T
- 2010 Kymco Many 100 Fi
- 2010 Kymco Movie S
- 2010 Kymco Myroad 700i
- 2010 Kymco Nexxon 125 E3
- 2010 Kymco Nexxon 50
- 2010 Kymco People 150
- 2010 Kymco People 50
- 2010 Kymco People S 200
- 2010 Kymco People S 250
- 2010 Kymco Pulsar
- 2010 Kymco Quannon 125 E3
- 2010 Kymco Quannon 150
- 2010 Kymco Quannon Naked 125
- 2010 Kymco Sento
- 2010 Kymco Sting 50
- 2010 Kymco Straight 125 E3
- 2010 Kymco Sunboy
- 2010 Kymco Super 8 150
- 2010 Kymco Super 8 50

