2010 Big Dog Wolf gallery
2010 Big Dog Wolf
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1976.00 ccm (120.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 349.0 kg (769.4 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,120 mm (83.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/760-R23 |
| Rear tyre dimensions: | 220/50-R20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston drive side |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta Ark AC RR
- 2010 Beta ARK LC Skull
- 2010 Beta Ark LC Tribe
- 2010 Beta Ark One AC
- 2010 Beta Evo 200 2T
- 2010 Beta Evo 250 2T
- 2010 Beta Evo 250 4T
- 2010 Beta Evo 290 2T
- 2010 Beta Evo 300 4T
- 2010 Beta Evo 80
- 2010 Beta Evo 80 Junior
- 2010 Beta Evo125 2T
- 2010 Beta M4 4T
- 2010 Beta Minicross R 10
- 2010 Beta Minicross R 12
- 2010 Beta Minicross R 125
- 2010 Beta Minicross R150
- 2010 Beta Minitrial
- 2010 Beta RE 125 4T
- 2010 Beta RR 125 4T Motard

