2010 Dafra Speed 150 gallery
2010 Dafra Speed 150
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9.13 cubic inches) | Power: | 13,2 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, yellow, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2010 Aprilia SR 50 R
- 2010 Aprilia SR 50 R Factory
- 2010 Aprilia SR 50 R Street
- 2010 Aprilia SX 125
- 2010 Aprilia SX 50
- 2010 Aprilia SXV 4.5
- 2010 Aprilia SXV 5.5
- 2010 Aprilia Tuono 1000 R
- 2010 Aprilia Tuono 1000 R FACTORY
- 2010 Azel Aries 50
- 2010 Azel Atila 125
- 2010 Azel Blackrose 250
- 2010 Azel Blue Note 125
- 2010 Azel Diamond Back 50
- 2010 Azel GS 250
- 2010 Azel New Soho 125
- 2010 Azel Street Bike 125cc
- 2010 Azel Sweet 125
- 2010 Azel Sweet 50

