2011 Dafra Smart 125 gallery
2011 Dafra Smart 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 10,3 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.90 litres (1.82 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, grey, yellow, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Leonhardt Gunbus 410
- 2011 Lifan Chimp 100
- 2011 Lifan Cub 50
- 2011 Lifan Elite 250
- 2011 Lifan Goldfish 50
- 2011 Linhai Quattrocento
- 2011 Macbor XC R 125
- 2011 Mahindra Duro
- 2011 Mahindra Flyte
- 2011 Mahindra Kine
- 2011 Mahindra Rodeo
- 2011 Mahindra Stallio
- 2011 Malaguti DVD 50
- 2011 Mavizen TTX02
- 2011 Megelli Naked Streetbike 125S
- 2011 Megelli Sportbike 125 R
- 2011 Megelli Supermoto 125 m
- 2011 Metisse Desert Racer
- 2011 Mikilon M96-250S
- 2011 Mission One Ple

