2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100 gallery
2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | 60,35 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 262.0 kg (577.6 pounds) |
| Seat height: | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-M15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1200
-
Harley-Davidson 1340 Electra Glide Ultra Classic
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1200 (reduced effect)
Other motorcycles in 2011
- 2011 Puma Rottaler 50 Motard
- 2011 Qlink Adventure 250
- 2011 Qlink Legacy 250
- 2011 Qlink Tourer 250
- 2011 Qlink XF 200
- 2011 Qlink XP 200
- 2011 Quantya Evo1 Strada
- 2011 Quantya Evo1 Track
- 2011 Quantya MMX
- 2011 Quantya Squter P1
- 2011 Rhino Hunter S 250
- 2011 Rieju Marathon 125
- 2011 Rieju Marathon 125 Competizione
- 2011 Rieju Marathon 450
- 2011 Rieju Marathon Pro 125
- 2011 Rieju Marathon Pro 200
- 2011 Rieju Marathon Pro 200 SM
- 2011 Rieju Mius 40
- 2011 Rieju MRT 50
- 2011 Rieju MRT 50 SM

