2011 Yamaha XJ6 Diversion F ABS gallery
2011 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 76,44 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock brakes |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock brakes |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | White/red, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Ryz Urban Bike
-
Motorhispania Ryz Pro Racing Enduro
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli Pepe 50 LX
- 2011 Benelli TNT 1130 Cafe Racer
- 2011 Benelli TNT 1130 Sport
- 2011 Benelli TNT 1130 Titanium
- 2011 Benelli TNT 1130K
- 2011 Benelli TNT 899 Cafe Racer
- 2011 Benelli TNT 899S
- 2011 Benelli TNT 899T
- 2011 Benelli TNT R160
- 2011 Benelli Tornado Tre 1130
- 2011 Benelli Tornado Tre 903
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 RS
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K Amazonas
- 2011 Benelli Tre-K 899
- 2011 Benelli Velvet 125
- 2011 Benelli Velvet 150
- 2011 Benelli Velvet 250
- 2011 Beta RR Enduro 350 4T

