2011 Big Bear Choppers Bear Bones gallery
2011 Big Bear Choppers Bear Bones
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 483 mm (19.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/50-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-P.M. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.72 litres (3.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia SR 50 R Replica SBK
- 2011 Aprilia SR 50 R Street
- 2011 Aprilia SX 125
- 2011 Aprilia SX 50
- 2011 Aprilia SXV 4.5
- 2011 Aprilia SXV 5.5
- 2011 Aprilia Tuono 1000 R
- 2011 Aprilia Tuono V4R
- 2011 Aspes Elios
- 2011 Aspes Perseo Hybrid 150
- 2011 Aspes Sibilla
- 2011 Aspes Sirio Hybrid 50
- 2011 Aspes Vega Hybrid 125
- 2011 Atlas Honda CD 100
- 2011 Atlas Honda CD 70
- 2011 Atlas Honda CG 125
- 2011 Atlas Honda CG 125 Deluxe
- 2011 Avon E-Mate
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220

