2009 Big Bear Choppers Venom 100 EFI gallery
2009 Big Bear Choppers Venom 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.24 litres (3.50 gallons) |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MV Agusta F4 Ago
- 2009 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2009 MV Agusta F4 R312
- 2009 MV Agusta F4 R312 1 plus 1
- 2009 MV Agusta F4 SPR
- 2009 MZ 1000 S
- 2009 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2009 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2009 MZ 125 SM Gangsta
- 2009 MZ 125 SX
- 2009 MZ 660 Supermoto
- 2009 MZ 660 Supermoto S
- 2009 MZ Charly Electroroller
- 2009 MZ RT-Striker
- 2009 NCR 848
- 2009 NCR Leggera
- 2009 NCR Macchia Nera
- 2009 NCR Mike Hailwood TT
- 2009 NCR Millona One Shot
- 2009 NCR Millona R

