2009 Triumph Sprint ST gallery
2009 Triumph Sprint ST
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 124,71 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,457 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Graphite. Pacific Blue. Phantom Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Replica Di Meglio
- 2009 Derbi Mulhacen 125
- 2009 Derbi Mulhacen 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE
- 2009 Derbi Rambla 125
- 2009 Derbi Rambla 250
- 2009 Derbi Senda Baja 125 R
- 2009 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM LE
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 SM

