2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom gallery
2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.0 kg (562.2 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single pistom |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Dark Blue Pearl, Red Hot Sunglo, Flame Blue Pearl and Pewter Pearl, Red Hot Sunglo and Smokey Gold; Vivid Black and Mirage Orange Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Clipic Mecha 125
- 2009 Clipic New City 125
- 2009 Clipic Off Tank Electric
- 2009 Clipic QT9 49
- 2009 Clipic Radar 125
- 2009 Clipic Samurai 125cc
- 2009 Clipic Spillo 49
- 2009 Clipic Tronic 125cc
- 2009 Cobra CX50 Jr
- 2009 Cobra CX50 Sr
- 2009 Cobra CX65
- 2009 Cobra CX65 C.A.R.D.
- 2009 Cobra CX65 Super Moto
- 2009 Confederate B120 Wraith
- 2009 Confederate C120 Renaissance Fighter
- 2009 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2009 CPI Aragon
- 2009 CPI Aragon GP 50
- 2009 CPI Formula R 50
- 2009 CPI GTR 50

