2009 MZ 125 SX gallery
2009 MZ 125 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.5 kg (281.1 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, black, multicolored. |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Moto Guzzi Breva 750
- 2009 Moto Guzzi Breva 850
- 2009 Moto Guzzi California Classic
- 2009 Moto Guzzi California Vintage
- 2009 Moto Guzzi Griso 1100
- 2009 Moto Guzzi Griso 850
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2009 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2009 Moto Guzzi Norge 850
- 2009 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V
- 2009 Moto Guzzi Stelvio TT
- 2009 Moto Guzzi V7 Caf Classic
- 2009 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2009 Moto Guzzi V7 Classic
- 2009 Moto Morini 1200 Sport

