2009 Kawasaki 1400 GTR gallery
2009 Kawasaki 1400 GTR
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.0 kg (670.3 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, gray |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2009 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2009 Ridley Auto-Glide Classic
- 2009 Ridley Auto-Glide Sport
- 2009 Ridley Auto-Glide Standard
- 2009 Ridley Auto-Glide TT
- 2009 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2009 Roehr 1250sc
- 2009 Rokon Ranger
- 2009 Rokon Scout
- 2009 Rokon Trail-Breaker
- 2009 Rucker Performance Assassin
- 2009 Rucker Performance Gauntlet Chopper
- 2009 Rucker Performance Predator
- 2009 Rucker Performance Shelby
- 2009 Rucker Performance Vandal
- 2009 Samurai Chopper Type 1
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Evo
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel

