2009 Enfield Bullet 350 gallery
2009 Enfield Bullet 350
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21.11 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 90.0 mm (2.8 x 3.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2009 Kawasaki Z1000
- 2009 Kawasaki Z750
- 2009 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2009 Kawasaki ZZR600
- 2009 Keeway ARN 125
- 2009 Keeway ARN 150
- 2009 Keeway ATV 100
- 2009 Keeway ATV 50
- 2009 Keeway Cruiser 250
- 2009 Keeway F-Act 100
- 2009 Keeway F-Act 125
- 2009 Keeway F-Act 150
- 2009 Keeway F-Act 50
- 2009 Keeway F-Act Nkd 50
- 2009 Keeway F-Act Racing 50

