2009 Ducati Superbike 1098R gallery
2009 Ducati Superbike 1098R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 180 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Red (Red/Racing Gold) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki GS 500
- 2009 Suzuki GS 500F
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit ABS
- 2009 Suzuki GSR 600
- 2009 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2009 Suzuki GSX-R 1000
- 2009 Suzuki GSX-R 1000 Cameron Donald
- 2009 Suzuki GSX-R 600
- 2009 Suzuki GSX-R 600 Bruce Anstey
- 2009 Suzuki GSX-R 750
- 2009 Suzuki GSX650F
- 2009 Suzuki GZ250
- 2009 Suzuki Intruder 125
- 2009 Suzuki Intruder C1800RT
- 2009 Suzuki Intruder C800
- 2009 Suzuki Intruder M1800R
- 2009 Suzuki Intruder M1800R2
- 2009 Suzuki Intruder M800
- 2009 Suzuki Intruder M800Z

