2005 Ducati Monster S4R gallery
2005 Ducati Monster S4R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 115,46 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gglossy black/black, black with white stripe/white, red with white stripe/white, blue with white stripe/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2005 KTM 525 EXC Racing
- 2005 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2005 KTM 525 MXC USA
- 2005 KTM 525 SMR
- 2005 KTM 525 SX Racing
- 2005 KTM 625 SMC
- 2005 KTM 625 SXC
- 2005 KTM 640 Duke II Black
- 2005 KTM 640 Duke II Red
- 2005 KTM 640 LC4 Adventure
- 2005 KTM 640 LC4 Enduro
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Black
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Orange
- 2005 KTM 65 SX
- 2005 KTM 85 SX (17/14)
- 2005 KTM 85 SX (19/16)
- 2005 KTM 950 Adventure Black
- 2005 KTM 950 Adventure Orange
- 2005 KTM 950 Adventure S

