2005 Honda ST1300 gallery
2005 Honda ST1300
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 286.2 kg (631.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. LBS 3-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. LBS 3-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hyosung SF 50
- 2005 Hyosung SF 50 Racing
- 2005 Hyosung SF 50 Rally
- 2005 Hyosung XRX 125
- 2005 Hyosung XRX 400
- 2005 Jawa 125 Dakar
- 2005 Jawa 125 Dandy
- 2005 Jawa 125 Sport
- 2005 Jawa 50 Robby
- 2005 Jawa 650 Bizon
- 2005 Jawa 650 Classic
- 2005 Jawa 650 Style
- 2005 Jinlun JL 125 MARAUDER (JL125 - 11)
- 2005 Jinlun JL 150-5
- 2005 Kawasaki Concours
- 2005 Kawasaki Eliminator 125
- 2005 Kawasaki KDX200
- 2005 Kawasaki KDX220R
- 2005 Kawasaki KDX50
- 2005 Kawasaki KLE500

