1984 Honda CB650SC Nighthawk gallery
1984 Honda CB650SC Nighthawk
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.00 ccm (39.97 cubic inches) | Power: | 63 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 60.0 x 58.0 mm (2.4 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. daul disc twin piston calipers |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1984
- 1984 SVM XN 506
- 1984 Triumph Bonneville Europa
- 1984 Triumph Bonneville USA
- 1984 Triumph Tiger Europa
- 1984 Triumph Tiger USA
- 1984 Yamaha DT 125 LC
- 1984 Yamaha FJ 1100
- 1984 Yamaha FJ 1100 (reduced effect)
- 1984 Yamaha FJ 600
- 1984 Yamaha RD 350 LC YPVS
- 1984 Yamaha RD 350 LC YPVS (reduced effect)
- 1984 Yamaha RD 500 LC
- 1984 Yamaha RZ 350
- 1984 Yamaha SR 500
- 1984 Yamaha XJ 550
- 1984 Yamaha XJ 600
- 1984 Yamaha XJ 600 S
- 1984 Yamaha XJ 650
- 1984 Yamaha XJ 650 (reduced effect)
- 1984 Yamaha XJ 650 Turbo
