2010 Veli VL 250GS gallery
2010 Veli VL 250GS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 253.00 ccm (15.44 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 1,300 mm (51.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, Green, Black |
News
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Rieju Marathon Pro 125 SM
- 2010 Rieju MRT 50
- 2010 Rieju MRT 50 SM
- 2010 Rieju MRT Pro 50
- 2010 Rieju MRT Pro 50 Supermotard
- 2010 Rieju MX 50
- 2010 Rieju MX Disc 50
- 2010 Rieju NKD 125
- 2010 Rieju NKD 50
- 2010 Rieju RS2 125
- 2010 Rieju RS2 50 fr
- 2010 Rieju RS2 Pro 125
- 2010 Rieju RS2 PRO 50
- 2010 Rieju Tango 125
- 2010 Rieju Tango 250 Off-Road
- 2010 Rieju Tango 50
- 2010 Rieju Tango 50 SM
- 2010 Rieju Tango Pro 125
- 2010 Rieju Tangoo! 50
- 2010 Roehr 1250sc

