2005 Honda ST1300 ABS gallery
2005 Honda ST1300 ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. LBS 3-piston calipers. Anti-lock Braking System (ABS). |
| Rear brakes: | Single disc. LBS 3-piston calipers. Anti-lock Braking System (ABS). |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Jinlun JL 150-5
- 2005 Kawasaki Concours
- 2005 Kawasaki Eliminator 125
- 2005 Kawasaki KDX200
- 2005 Kawasaki KDX220R
- 2005 Kawasaki KDX50
- 2005 Kawasaki KLE500
- 2005 Kawasaki KLR250
- 2005 Kawasaki KLR650
- 2005 Kawasaki KLX110
- 2005 Kawasaki KLX125
- 2005 Kawasaki KLX125L
- 2005 Kawasaki KLX300R
- 2005 Kawasaki KX100
- 2005 Kawasaki KX125
- 2005 Kawasaki KX250
- 2005 Kawasaki KX250F
- 2005 Kawasaki KX65
- 2005 Kawasaki KX85
- 2005 Kawasaki Ninja 250R

