2005 Honda Shadow Aero gallery
2005 Honda Shadow Aero
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.6 kg (519.4 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Candy Red, Black/Candy Red, Black/Metallic Silver, Black/Pearl Blue, Metallic Silver/Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda CT110
- 2005 Honda FSC600S
- 2005 Honda GL1800 Gold Wing
- 2005 Honda GL1800 Gold Wing ABS
- 2005 Honda Hornet 250
- 2005 Honda RC51
- 2005 Honda Shadow Sabre
- 2005 Honda Shadow Spirit
- 2005 Honda Shadow Spirit 750
- 2005 Honda Shadow VLX
- 2005 Honda Shadow VTX Deluxe
- 2005 Honda ST1300
- 2005 Honda ST1300 ABS
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS
- 2005 Honda VTR1000F Super Hawk
- 2005 Honda VTX1300C
- 2005 Honda VTX1300R
- 2005 Honda VTX1300S

