2005 Gilera Runner SP 50 gallery
2005 Gilera Runner SP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S
- 2005 Honda CBR1000RR
- 2005 Honda CBR125R
- 2005 Honda CBR600F4i
- 2005 Honda CBR600RR
- 2005 Honda CMX250 Rebel
- 2005 Honda Concept 1
- 2005 Honda CR125R
- 2005 Honda CR250R
- 2005 Honda CR85R
- 2005 Honda CR85R Expert
- 2005 Honda CRF100F
- 2005 Honda CRF150F
- 2005 Honda CRF230F
- 2005 Honda CRF250R
- 2005 Honda CRF250X
- 2005 Honda CRF450R

