2005 Kawasaki KLX125 gallery
2005 Kawasaki KLX125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.8 kg (176.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki DR 650 SE
- 2005 Suzuki DR-Z 110
- 2005 Suzuki DR-Z 250
- 2005 Suzuki DR-Z 400 E
- 2005 Suzuki DR-Z 400 S
- 2005 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2005 Suzuki DR-Z125
- 2005 Suzuki DR-Z125L
- 2005 Suzuki DR200SE
- 2005 Suzuki Grasstracker
- 2005 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2005 Suzuki GS 500F
- 2005 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2005 Suzuki GSX 1400
- 2005 Suzuki GSX 250 FX
- 2005 Suzuki GSX 400 Impulse
- 2005 Suzuki GSX-R 1000
- 2005 Suzuki GSX-R 600
- 2005 Suzuki GSX-R 750
- 2005 Suzuki GZ250

