2005 Kawasaki Ninja 500R gallery
2005 Kawasaki Ninja 500R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydralic |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony/Metallic Graystone, Candy Thunder Blue/Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 65 SX
- 2005 KTM 85 SX (17/14)
- 2005 KTM 85 SX (19/16)
- 2005 KTM 950 Adventure Black
- 2005 KTM 950 Adventure Orange
- 2005 KTM 950 Adventure S
- 2005 KTM 990 Superduke Black
- 2005 KTM 990 Superduke Orange
- 2005 Kymco 125 Crusier
- 2005 Kymco 125 Grand King
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V H/Bar
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V L/Bar
- 2005 Kymco 125 Pulsar CK
- 2005 Kymco 125 Spike
- 2005 Kymco 125 Stryker
- 2005 Kymco 125 Stryker offroad
- 2005 Kymco 150 Grand King
- 2005 Kymco 150 Stryker Offroad
- 2005 Kymco 150 Styker
- 2005 Kymco 250 Venox

