2005 Kawasaki KX250 gallery
2005 Kawasaki KX250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 GAS GAS 300 PRO
- 2005 Genuine Scooter Stella
- 2005 Gilera 50 RCR
- 2005 Gilera 50 Runner Racing Replica
- 2005 Gilera 50 SMT
- 2005 Gilera DNA 50
- 2005 Gilera Nexus 500
- 2005 Gilera Runner PureJet 50
- 2005 Gilera Runner SP 50
- 2005 Gilera Runner VX 125
- 2005 Gilera Runner VXR 200
- 2005 Gilera Stalker
- 2005 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2005 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2005 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2005 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2005 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2005 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2005 Harley-Davidson FLSTFI Softail Fat Boy
- 2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe

