2005 Kawasaki KLR650 gallery
2005 Kawasaki KLR650
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.00 ccm (39.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.9 kg (337.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,496 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.08 litres (6.10 gallons) |
| Color options: | Aztec Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000 Limited
- 2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C
- 2005 Kawasaki Vulcan750
- 2005 Kawasaki Vulcan800
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter
- 2005 Kawasaki Z1000
- 2005 Kawasaki Z750S
- 2005 Kawasaki ZRX1200R
- 2005 Kawasaki ZZR1200
- 2005 Kawasaki ZZR600
- 2005 KTM 125 EXC
- 2005 KTM 125 SX
- 2005 KTM 200 EXC
- 2005 KTM 250 EXC
- 2005 KTM 250 EXC Racing
- 2005 KTM 250 SX
