2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train gallery
2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (88.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.8:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.0 kg (643.7 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700
- 2005 Yamaha Road Star Midnight
- 2005 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300
- 2005 Yamaha TT-R 125 E
- 2005 Yamaha TT-R 125 L/LE
- 2005 Yamaha TT-R 225
- 2005 Yamaha TT-R 250
- 2005 Yamaha TT-R 90 E
- 2005 Yamaha TW200
- 2005 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2005 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2005 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2005 Yamaha V Star Classic 650
