2005 Kawasaki Vulcan800 Classic gallery
2005 Kawasaki Vulcan800 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.2 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 234.1 kg (516.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-x16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-x16 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Beige, Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia MX 50
- 2005 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2005 Aprilia Pegaso Tuscany Tibet
- 2005 Aprilia RS 50
- 2005 Aprilia RST 1000 Futura
- 2005 Aprilia RSV 1000 R
- 2005 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2005 Aprilia RX 50
- 2005 Aprilia RX 50 Racing
- 2005 Aprilia Scarabeo 100 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 125
- 2005 Aprilia Scarabeo 250
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2005 Aprilia Scarabeo 500
- 2005 Aprilia SL 1000 Falco
- 2005 Aprilia Sportcity 125
- 2005 Aprilia Sportcity 200
- 2005 Aprilia SR 50 Ditech

