2005 Kawasaki Z1000 gallery
2005 Kawasaki Z1000
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (58.15 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.2 x 50.9 mm (3.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.2 kg (437.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Raw Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M
- 2005 Hyosung GF 125
- 2005 Hyosung GT 125 Naked
- 2005 Hyosung GT 250
- 2005 Hyosung GT 250 Comet
- 2005 Hyosung GT 650
- 2005 Hyosung GT 650 R
- 2005 Hyosung GT 650 S
- 2005 Hyosung GV 125 Aquila
- 2005 Hyosung GV 250 Aquila
- 2005 Hyosung GV 650 Aquila
- 2005 Hyosung KR 110
- 2005 Hyosung MS1 125
- 2005 Hyosung MS1 150
- 2005 Hyosung RT 125 Karion
- 2005 Hyosung SD 50
- 2005 Hyosung SD 50 M
- 2005 Hyosung SF 50
- 2005 Hyosung SF 50 Racing

