2012 Kawasaki Versys 1000 gallery
2012 Kawasaki Versys 1000
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1043.00 ccm (63.64 cubic inches) | Power: | 116,4 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 56.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius
- 2012 Suzuki GSR 750
- 2012 Suzuki GSX-R 1000
- 2012 Suzuki GSX-R 600
- 2012 Suzuki GSX-R 750
- 2012 Suzuki GSX1250FA
- 2012 Suzuki GSX1250FA ST
- 2012 Suzuki GSX650F
- 2012 Suzuki GZ250
- 2012 Suzuki Hayabusa GSX1300R
- 2012 Suzuki Intruder C1800R
- 2012 Suzuki Intruder C800
- 2012 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2012 Suzuki Intruder M800
- 2012 Suzuki Marauder 125
- 2012 Suzuki RM 85
- 2012 Suzuki RM 85 L
- 2012 Suzuki RM-Z250

