2012 Victory Arlen Ness Vision gallery
2012 Victory Arlen Ness Vision
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 394.2 kg (869.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Nuclear Sunset w/Ness Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha WR125R
- 2012 Yamaha WR125X
- 2012 Yamaha WR250F
- 2012 Yamaha WR250R
- 2012 Yamaha WR250X
- 2012 Yamaha WR450 F
- 2012 Yamaha X-Max 125
- 2012 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2012 Yamaha X-Max 250
- 2012 Yamaha X-Max 250 Sport
- 2012 Yamaha Xenter 125
- 2012 Yamaha XJ6
- 2012 Yamaha XJ6 ABS
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2012 Yamaha XJR 1300
- 2012 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2012 Yamaha XT 250
- 2012 Yamaha XT 660 R

