2012 Ducati Superbike 848 Evo Corse gallery
2012 Ducati Superbike 848 Evo Corse
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 848.00 ccm (51.74 cubic inches) | Power: | 140 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc 4-piston callipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2012 Yamaha PW50
- 2012 Yamaha Road Star
- 2012 Yamaha Road Star S
- 2012 Yamaha Road Star Silverado
- 2012 Yamaha Road Star Silverado S
- 2012 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2012 Yamaha Royal Star Venture
- 2012 Yamaha Royal Star Venture S
- 2012 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2012 Yamaha Star Raider
- 2012 Yamaha Star Raider S
- 2012 Yamaha Star Raider SCL
- 2012 Yamaha Star Roadliner Midnight
- 2012 Yamaha Star Roadliner S
- 2012 Yamaha Star Stratoliner
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX

