2012 Ducati Superbike 848 Evo gallery
2012 Ducati Superbike 848 Evo
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51.83 cubic inches) | Power: | 140 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc 4-piston callipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black, Dark Stealth/black, White/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW C600 Sport
- 2012 BMW C650GT
- 2012 BMW F650GS
- 2012 BMW F650ST
- 2012 BMW F800GS
- 2012 BMW F800GS Triple Black
- 2012 BMW F800GS Trophy
- 2012 BMW F800R
- 2012 BMW F800ST
- 2012 BMW F800ST Touring
- 2012 BMW G650GS
- 2012 BMW G650GS Sertao
- 2012 BMW HP2 Sport
- 2012 BMW K1300R
- 2012 BMW K1300R Carbon
- 2012 BMW K1300R Dynamic
- 2012 BMW K1300S
- 2012 BMW K1300S HP
- 2012 BMW K1300S Sport
- 2012 BMW K1600GT

