1983 Kawasaki KZ750 K1 LTD gallery
1983 Kawasaki KZ750 K1 LTD
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45.77 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 78.0 mm (3.1 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 206.0 kg (454.2 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | black with gold lettering and striping |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1983
- 1983 Suzuki GSX 750 S Katana
- 1983 Suzuki TS 185 ER
- 1983 Tomos 15 SLC
- 1983 Triumph T 140 E Bonneville Executive
- 1983 Triumph T 140 E Bonnevllle
- 1983 Triumph TR 6 Thunderbird
- 1983 Triumph TR 7 RV Tiger
- 1983 Triumph TSS
- 1983 Triumph TSX
- 1983 Yamaha DT 125 LC
- 1983 Yamaha DT 50 MX
- 1983 Yamaha IT 490
- 1983 Yamaha RD 125 LC
- 1983 Yamaha RD 250 LC
- 1983 Yamaha RD 250 LC (reduced effect)
- 1983 Yamaha RD 350 LC YPVS
- 1983 Yamaha RD 350 LC YPVS (reduced effect)
- 1983 Yamaha RD350B
- 1983 Yamaha SR 250 SE
- 1983 Yamaha SR 500

